oprez na društvenim mrežama

74-godišnjak u Rovinju ostao bez tisuća eura: Prevaren u kupovini dionica

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Rovinjska policija istražuje slučaj prijevare prilikom ulaganja u dionice kojom je 74-godišnjak prevaren za više tisuća eura.

Naime, 74-godišnjak je prijavio da je u listopadu 2023. godine na društvenoj mreži pronašao oglas za ulaganje u dionice te putem e-maila i telefonski stupio u kontakt osobama navedenim u oglasu. Kako bi ostvario obećanu veliku dobit, slijedeći upute prevaranata, od listopada 2023. do ožujka 2025. godine uplatio je više tisuća eura na domaće i inozemne bankovne račune, nakon čega je shvatio da je prevaren i događaj prijavio policiji. Policijski službenici poduzimaju mjere i radnje na pronalasku počinitelja.

Policijska uprava istarska upozorava građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtve investicijskih prijevara. Osim što je samo ulaganje u dionice i kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac.

Neki od znakova koji ukazuju da biste mogli ostati bez svog novca su kada vas navodi brokeri uvjeravaju da je riječ o sigurnoj i lakoj zaradi te da je u tijeku akcija koju treba odmah iskoristiti. Uporni su i nagovaraju vas na trgovanje makar nemate u tome iskustva i uvjeravaju vas da je riječ o jednostavnom načinu trgovanja. Još jedan od znakova da bi se moglo raditi o prijevari je i kada na trgovinskoj platformi nema jasno navedenih kontakata kojima se možete odmah obratiti, a brojevi s kojih vas zovu brokeri nisu iz Hrvatske te ih na njih ne možete povratno kontaktirati.

Više savjeta o tome kako izbjeći investicijske prijevare, možete saznati na informativnom letku, kao i putem stranice Web heroj.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter