Budite oprezni!

Rovinjanin nasjeo na računalnu prijevaru: Htio kupiti povoljni auto, pa ostao bez nekoliko tisuća eura

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Policijski službenici istražuju slučaje prijevare prilikom kupnje automobila iz inozemstva. Naime, u rovinjsku policiju jučer je pristupio 39-godišnji muškarac koji je prijavio kako je početkom veljače na društvenoj mreži stupio u kontakt s osobom koja mu se predstavila kao automobilski broker. Putem poveznice na link navodne tvrtke koja prodaje automobile u Poljskoj, navodni broker je oštećenom dostavio sve podatke o načinu i iznosu plaćanja za troškove osiguranja, probnih tablica, predujma i troškove dostave automobila, kao i uvjete povrata u slučaju nezadovoljstva kupca, na što je 39-godišnjak, vjerujući u istinitost navoda, uplatio novčani iznos od više stotina eura na ime osiguranja i iznos od više tisuća eura na ime predujma.

Obzirom je navodni broker zatražio dodatnu uplatu novčanog iznosa od više tisuća eura na ime plaćanja troškova poreza, ali na drugi IBAN broj računa, 39-godišnjak nije izvršio uplatu na novi IBAN račun već na onaj na koji je već prethodno uplatio iznos osiguranja i predujma, no ta je uplata poništena od strane banke. Kako je posumnjao da se radi o prijevari, oštećeni je od navodnog brokera zatražio povrat novca obzirom je odustao od kupnje automobila, no primio je obavijest da povrat nije moguć.

Policijski službenici utvrđuju okolnosti događaja i tragaju za nepoznatim počiniteljem.

Budući se na pojedinim internetskim stranicama znaju objavljivati oglasi, čiji je cilj prijevara kupaca, Policijska uprava istarska upozorava građane da budu oprezniji i da ne nasjedaju na povoljne oglase o prodaji automobila.  

Najčešće se radi o nekoliko godina starim automobilima, popularnim modelima s malom kilometražom, koji su u dobrom stanju, no prodaju se po cijeni koja je znatno niža od cijena ostalih automobila u istoj kategoriji. Policija stoga upozorava građane da kod takvih oglasa budu oprezni te da pripaze kako ne bi postali žrtvama kaznenih djela.

Što možete učiniti da bi vaša kupnja putem interneta bila sigurnija? 
 

  • koristite online trgovine iz Hrvatske ili drugih država članica Europske unije, kada je moguće - veće su šanse da možete riješiti moguće probleme
  • potrudite se i istražite - provjerite recenzije drugih kupaca prije same kupnje
  • koristite kartice - imate bolje šanse za povrat novca
  • plaćajte samo preko sigurnog pružatelja usluge plaćanja
  • plaćajte samo kada ste spojeni na sigurnu internetsku vezu - izbjegavajte besplatni ili otvoreni javni WiFi
  • plaćajte samo na sigurnom uređaju - ažurirajte redovno operativni sustav i sigurnosni softver
  • primili ste oglas kojim ste obaviješteni da ste osvojili nagradu - dobro razmislite, možda osvojite zlonamjerni softver
  • ako proizvod ne stigne, kontaktirajte prodavača - ako ne odgovara, obratite se svojoj banci
  • čuvajte se oglasa i internetskih stranica koje nude nevjerojatne ponude ili čudotvorne proizvode - ako se nešto čini predobro da bi bilo istinito, nije istinito!  


Za građane je svakako korisna informacija da je CARNET-ov Nacionalni CERT u rad pustio novi servis CERT iffy koji korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba. Korištenje servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi provjerili internetsku trgovinu je da na stranici https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter