županijski sud u rijeci

U nastavku suđenja za Uljanik svjedočili direktor 3. maja i stečajni upravitelj pulskog škvera

| Autor: Orjana Antešić
Loris Rak (Snimio Marko Gracin)

Loris Rak (Snimio Marko Gracin)


Na suđenju osmorici preostalih optuženika u postupku "Veliki Uljanik" na Županijskom sudu u Rijeci u srijedu je ponovno svjedočio direktor "3. maja" Edi Kučan, koji je ovog puta na klupu za svjedoke stigao na poziv obrane, jednako kao i stečajni upravitelj Uljanik brodogradilišta Loris Rak.

Odmah u uvodu rasprave postalo je jasno da je svjedočenje ove dvojice inicirala nedavna prodaja manjinskih paketa dionica koje su riječko brodogradilište i Uljanik brodogradilište u stečaju imali u inokompanijama United Shipping Services 12 (USS 12) i United Shipping Services 13 (USS 13), koje su dio grupe Alpha Adriatica, bivše Uljanik plovidbe.

Velike hipoteke

Te dionice riječko je brodogradilište "baštinilo" na račun prijeboja potraživanja od gotovo 104 milijuna kuna koje su trećemajci imali prema pulskom brodogradilištu za obavljene usluge. Na konto toga dobili su po 40 posto dionica u USS 12 i USS 13 dok je Uljanik brodogradilište zadržalo po 5 posto.

Iste su, u paketu, u rujnu ove godine na međunarodnom javnom pozivu prodane nizozemskom fondu Delmuro B.V. koji je bio jedini ponuđač. Na račun ove prodaje Uljanik brodogradilište u stečaju dobilo je, prema svjedočenju Lorisa Raka, 130.000 eura, dok se za trećemajski dio radilo o iznosu od oko 1,3 milijuna eura.

Pitanja obrane optuženih najviše su bila usmjerna prema načinu na koji se došlo do procjene vrijednosti ovih dionica, a svjedoke se usmjeravalo i prema dioničarskom ugovoru između Uljanik plovidbe odnosno USS 1, Uljanik brodogradilišta i "3. maja" u pokušajima da se dokaže kako cijeli taj posao s prepuštanjem dionica u ovim "one-ship" kompanijama nisu bili na štetu pulskog i riječkog brodogradilišta.

O tom dioničarskom ugovoru, na koji se pozivala obrana, međutim, Loris Rak i Edi Kučan znali su vrlo malo, mahom tek na razini da postoji ili da su ga imali prilike vidjeti, a o sadržaju i suštini njegovih odredbi praktički ništa.

Prema iskazu Kučana i Raka, za potrebe prodaje ovih dionica u USS 12 i USS 13, od strane "3. maja" kao većinskog prodavatelja, angažirano je društvo Marčinković i partneri koji su, na temelju pribavljene dokumentacije, napravili analizu i došli do iznosa procijenjene vrijednosti koja je potom poslužila kao temelj u pregovorima s nizozemskim fondom.

Revizorske procjene

Uljanik brodogradilište u stečaju, prema kazivanju Lorisa Raka, od ranije je baratalo određenim preliminarnim odnosno revizorskim procjenama koje su čak iskazivale negativne vrijednosti tih dionica u USS 12 i USS 13 zbog hipotekarne opterećenosti imovine društava, brodova "Veruda" i "Stoja".

Edi Kučan podsjetio je da je odlukom Vlade o davanju državnih jamstava "3. maju" za drugi kredit za završetak novogradnje 527 u studenom 2023. godine bilo predviđeno da se, između ostalog, i od prodaje ovog manjinskog paketa dionica u USS 12 i USS 13 namiri jedan dio kreditnih obveza što je, prema navodima Kučana, i napravljeno.

Drugim riječima, tih 1,3 milijuna eura išlo je za zatvaranje jednog malog dijela kreditnih obveza riječkog brodogradilišta. U svojem iskazu Kučan je apostrofirao kako je prodaja dionica u USS 12 i USS 13 odrađena temeljem procjene vrijednosti koju je napravila renomirana kuća, da je ta analiza predočena i Nadzornom odboru "3. maja" koji je, u konačnici, i dao suglasnost njemu kao direktoru za potpis ugovora o prodaji dionica.

Na upit obrane, Kučan je odgovorio kako su Marčinković i partneri bili ti koji su odredili koja je dokumentacija potrebna da bi se napravila analiza i procjena vrijednosti, da su pritom, koliko mu je poznato, određene dokumente bili zatražili i od Alpha Adriatica.

Famozni dioničarski ugovor

Je li među dokumentacijom kojom su se služili angažirani procjenitelji bio i spominjani dioničarski ugovor, Edi Kučan nije znao odgovoriti.

On je potvrdio da su, prije nego što se krenulo u proces prodaje dionica, dobili poziv od strane Alpha Adriatica za podmirenjem svojeg dijela obveza, kao dioničara, u USS 12 i USS 13, a radilo se o troškovima ugradnje određene opreme i uređaja na brodovima "Veruda" i "Stoja".

Zapravo, radilo se o pozivu za donošenje skupštinske odluke za koju pulski brodar, sa svojih 55 posto, ima potrebnu većinu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter