(Foto Novi list)
Sa Županijskog suda u Rijeci potvrđena je informacija da je Vijeće Županijskog suda prihvatilo zahtjev za obnovom kaznenog postupka koji je podnio Mario Pečaver (74), ali isto tako sa Županijskog suda napominju da ta odluka nije pravomoćna.
Radi se o slučaju ubojstva Ljubomira Novaka, iz prosinca 1995. godine, na šetalištu između Crikvenice i Selca, za koje je Pečaver osuđen na 15 godina zatvora. Budući da nije bio dostupan hrvatskom pravosuđu, za njim je bila raspisana međunarodna tjeralica.
Pečaver je sredinom prošle godine uhićen u Panami u zračnoj luci Tocumen International Airport temeljem tjeralice Interpola s dokumentima na ime Slavijo Skočić. Prvo je bio u ekstradicijskom pritvoru, a onda je početkom rujna prošle godine izručen Hrvatskoj.
Samim dolaskom u zatvor u Rijeci, koristeći zakonsku mogućnost, podnio je zahtjev za obnovom postupka. U slučaju da rješenje postane pravomoćno, odredit će se nova glavna rasprava i iznova suditi Pečaveru.
Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci, za razliku od izvanraspravnog vijeća Županijskog suda, smatra da nisu ispunjeni uvjeti za obnovu kaznenog postupka. Kako rješenje nije pravomoćno, a postoji pravo žalbe, odluku će na kraju donijeti Visoki kazneni sud Republike Hrvatske. Ako rješenje Visokokog kaznenog suda Republike Hrvatske postane pravomoćno, Pečaveru će se zatvorska kazna koju služi temeljem pravomoćne presude iz svibnja 2016. godine, pretvoriti u istražni zatvor.
Maratonski slučaj i sudski proces protiv Pečavera okončan je presudom Županijskog suda u Rijeci još u travnju 2013. godine, kojom je osuđen na 15 godina zatvora, a tu presudu tri godine kasnije potvrdio je i Vrhovni sud Republike Hrvatske. Suđeno mu je u odsutnosti jer je u međuvremenu pobjegao u inozemstvo.
Te 2013. godine, već su desetak godina bili u zatvoru žena ubijenog Novaka i Pečaverova ljubavnica Snježana Novak, osuđena na 15 godina zatvora, zatim ubojica Damir Perasz, osuđen na 20 godina zatvora, i pomagač Krešimir Luketić, osuđen na 15 godina zatvora, koji je Perasza i »preporučio« kao osobu spremnu ubiti za novac. Tek kasnije je otkriveno da postoji i organizator zločina, ljubavnik žrtvine supruge Snježane Novak, Mario Pečaver, a da je u pripremanju zločina sudjelovala i njegova kći Ana.
To se saznalo tek zadnjeg dana prvog suđenja, kad je progovorio optuženi Krešimir Luketić koji je rekao da su ga u sve uvukli Pečaveri, odnosno njegova tadašnja djevojka Ana Pečaver na nagovor svog oca. Na osnovi tih novih dokaza, Vrhovni sud dozvolio je obnovu postupka za Pečavere, no, osumnjičeni su tada već bili otišli iz Hrvatske. Slučaj i samo suđenje imalo je niz čudnih okolnosti. Sudski procesi pokazali su da je Ljubomirova supruga Snježana bila ljubavnica Marija Pečavera, a preko Luketića našla je plaćenog ubojicu Perasza.
Tek sedam godina nakon zločina, uz pomoć ubačenog doušnika, policija je uspjela otkriti da je supruga ubijenog, Snježana Novak, naručiteljica ubojstva. Ubačeni pouzdanik uspio je snimiti ubojičino priznanje. Uslijedila su uhićenja Perasza, Snježane Novak, Luketića, Marija Pečavera i njegove kćeri Ane. No, tužitelji tijekom postupka odustaju od optužbi protiv Marija Pečavera i njegove kćeri Ane, te oni izlaze iz pritvora u kojem su se dotad nalazili.
Posljednjeg dana prvog suđenja Krešimir Luketić je rekao da su ga u sve uvukli Pečaveri, odnosno njegova tadašnja djevojka Ana Pečaver, na nagovor oca Marija. Njezina uloga bila je u tome da preko svog tadašnjeg dečka Luketića pošalje Peraszu kuvertu s novcem (1.500 DEM), kojim je on kupio sačmaricu, skraćenu dvocijevku, a preko nje je Perasz dobio i ostatak nagrade za ubojstvo, od najmanje 9.000 švedskih kruna i 2.000 DEM.
U novom postupku Mario Pečaver i njegova kći Ana u odsutnosti osuđeni su na po 15 godina zatvora. I dok Pečaver, nakon lanjskog uhićenja i izručenja, u zatvoru čeka vjerojatno novo suđenje, njegova kći Ana i dalje je nedostupna hrvatskom pravosuđu.
Snježana Novak je muža povela na večernji džoging i dovela na dogovoreno mjesto zasjede, te otrčala ispred muža, a ubojica Perasz je s leđa sačmaricom ubio njenog supruga. Ustrijeljenog su nakon toga bacili na stijene pored ceste, a supruga je išla »tražiti pomoć« do najbližih kuća. Istražitelje je navela na krivi put, govoreći da je vidjela »spaček« ili »dianu«, koji je išao u smjeru Selca. Ubojica Perasz u isto vrijeme vozio se »volkswagen bubom« prema Rijeci, a u Kostreni je imao prometnu nesreću, ostavio auto i pobjegao kroz šumu.