Tijekom glazbenog nastupa

LGBTIQ+ zajednica napadnuta bakljama u pulskom Rojcu. Tri osobe uhićene

| Autor: Marcello ROSANDA
Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Noćas oko ponoći, tijekom glazbenog nastupa u povodu Mjeseca ponosa, na pozornicu u unutrašnjem dvorištu društvenog centra Rojc u Puli bačena su dva pirotehnička sredstva, konkretno baklje. Srećom nitko nije ozlijeđen, a policija je brzom reakcijom uhitila čak tri osobe koje se dovode u vezu s događajem te se nad njima trenutno provodi kriminalističko istraživanje. Osim s konkretnim događajem, neslužbeno saznajemo da se mladići dovode u vezu i s navijačkom skupinom Demoni, čija udruga koristi jedan od prostora u Rojcu.

House of flamingo House of flamingo

Inače, lipanj je Mjesec ponosa, kojim LGBTIQ+ zajednica izražava potrebu za vidljivosti u javnom prostoru kao i borbu za prava ove populacije u društvu. U Puli se tim pitanjima, među ostalima, bavi relativno nova udruga Proces koja je i organizator jučerašnjeg glazbenog nastupa. Jer, Proces je ovogodišnji Mjesec ponosa obilježio dvodnevnim gostovanjem poznatog queer umjetničkog kolektiva House of Flamingo.

Kako su najavljivali iz Procesa, radi se o programu koji stvara siguran prostor LGBTIQ+ osobama za proslavu jednog od najvažnijih političkih protesta unutar godine, kroz bogat sadržaj umjetničkih izvedbi i kvalitetnog zvuka.

Ipak, unatoč mnogobrojnoj publici i općem veselju, ovogodišnje slavljenje različitosti u Puli ostat će zapamćeno i po sinoćnjem iskazivanju netolerancije i mržnje od strane pojedinaca. Za izjavu smo se obratili Janu Franjulu ispred udruge Proces.

House of flamingo House of flamingo

"Stalno govorimo o Istri i Puli kao mjestima prihvaćanja, otvorenosti, a istovremeno pomalo pod tepih guramo ružne stvari koje se događaju. Sinoćnja proslova Mjeseca ponosa, u organizaciji udruge Proces, pokazala je da je još uvijek važno biti jasan i glasan, pričati o svojim identitetima, podizati vidljivost LGBTQ+ osoba jer se, eto, konstantno suočavamo s diskriminacijom. Vrlo često nam govore 'radite to u svoja četiri zida'. Mi smo jučer bila unutar četiri zida, na zatvorenom događanju koji je organizirao Proces. Oni koji mrze su ušli u naša četiri zida", poručuje Franjul.

"Smatram da je još uvijek dugačak put pred nama, ali Pulu koju mi vidimo nije ona koja baca baklje, već ona koja je jučer pljeskom i vriskom pozdravila svaku od performerica, svakog izvođača, svakog posjetitelja, Pula koja podržava i uvažava sve identitete - neovisno o rasi, vjeri, rodnom identitetu, seksualnoj orijentaciji i tako dalje. Također, ne i manje bitno, jako smo zahvalni na brzoj reakciji pulskih policajaca", zaključuje Franjul.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter