(Snimio Mihael Stojanović)
U petak Društvo arhitekata Istre "DAI-SAI" otvorilo svoju godišnju izložbu projekata i realizacija u prostorijama društva. Izložba je dio tradicionalne manifestacije "Dana arhitekture u Istri", koja okuplja članove Društva i gostujuće autore te pruža uvid u recentna arhitektonska ostvarenja i projekte.
Na otvorenju je vladala živa atmosfera, a nakon kratkog uvodnog predavanja, publika je mogla porazgovarati s arhitektima poput Brede Bizjak, Karin Blažinom, Alenom Čikade, Emilom Jurcanom, Deanom Skirom te drugim članovima i gostima. Ukupno je bilo 27 izlagača, uključujući Udrugu Istarsko - Ekomuzej iz Vodnjana. Izloženi radovi prikazali su raznolikost pristupa i kreativnosti u arhitekturi, s fokusom na projekte realizirane u protekloj godini.
U moru arhitektonskih prikaza radova i maketa istaknula se knjiga Amorina Poropata, uglednog arhitekta i urbanista s impresivnom akademskom i stručnom karijerom u prostornom planiranju i arhitekturi. Tijekom događaja, Poropat je u neformalnom razgovoru iznio promišljanja o izazovima u arhitekturi, ali i šire, dotičući se problema općeg društvenog interesa. Radi se o arhitektu čiji angažman obuhvaća izradu brojnih prostornih planova, rad na urbanističkim projektima te aktivno članstvo u raznim stručnim komisijama. Kao autor više od 50 znanstvenih radova, poznat je po svojoj posvećenosti održivom razvoju, unapređenju kvalitete života i inovativnim pristupima u planiranju prostora. Poropat je bio dostupan za razgovore i diskusiju s publikom na događaju.
Uz znanstvenu knjigu, diplomski rad Istarska korta Savičenštine demistificirala je pojam korte u istarskoj regiji, a posjetiteljima je bio zanimljiv upravo jer tematizira Istru.
Na jednom plakatu bio je tematiziran Internatural Changemaker’s Festival koji donosi nove ideje za obnovu javnih prostora putem projekata koji povezuju obrazovanje, održivost i zajednicu. Organizator je udruga Istarsko - Ekomuzej iz Vodnjana, a kroz Didaktički park i edukativni centar pokazuju kako intervencije u prostoru mogu potaknuti pozitivne promjene, povezivanje i ekološku svijest.
Festival poziva posjetitelje da razmisle o potencijalu javnih prostora kao mjesta za učenje, suradnju i inovacije. Inspiriran Michelangelovim "Dodirom", naglašava važnost ljudske suradnje kroz simboliku gradnje suhozida. Ovakvi projekti vraćaju fokus na solidarnost, odgovornost i zajedništvo; "podsjećaju nas na ono što gubimo u užurbanom svijetu materijalizma - pravu iskru ljudske povezanosti i moć zajedništva koja može stvoriti bolji svijet", stoji na plakatu.
Izložba je otvorena do 26. studenog, a posjetitelji je mogu razgledati svaki radni dan od 17 do 20 sati u Smareglinoj 1.