ECDC karta Europe
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je ažuriranu epidemiološku kartu Europe na kojoj je cijela Hrvatska zelena zona. Kako bi neko područje postalo i ostalo na zelenoj ECDC-ovoj karti, mora imati 14-dnevnu incidenciju zaraze koronavirusom manju od 50 na 100.000 stanovnika i udio zaraženih među svim testiranima manji od jedan posto. Hrvatske županije, koje su turistima najzanimljivije, i dalje su sigurne i u zelenom.
Primjerice, Dubrovačko-neretvanska ima 14-dnevnu incidenciju od samo 24 slučaja na 200.000 stanovnika, Splitsko-dalmatinska još je bolja s incidencijom od 8 slučajeva na 100.000 stanovnika, dok je prvak i dalje Istarska županija koja je nanizala pet dana bez novog slučaja zaraze koronavirusom i ima samo jedan slučaj u proteklih 14 dana. Mirnu epidemiološku situaciju osigurava visoka procijepljenost stanovništva te pridržavanje svih epidemioloških mjera.
U Poreču je održana zajednička sjednica Upravnog odbora Hrvatske udruge turizma i Izvršnog odbora HUP-ove udruge ugostiteljstva i turizma. Glavne teme sjednice, na kojoj su sudjelovali predsjednici Uprava svih najvećih hrvatskih turističkih kompanija, bili su izazovi koji se javljaju u provedbi zasad vrlo uspješne turističke sezone. Stanje popunjenosti kapaciteta i rezervacija ocijenjeno je vrlo dobrim, a kao izazovi ove sezone izdvajaju se očuvanje dobre epidemiološke situacije u zemlji, zapošljavanje djelatnika u turizmu, nastavak potpora za očuvanje radnih mjesta te epidemiološke preporuke za funkcioniranje ugostiteljskih objekata.
Najvažniji uvjet za bilo kakav turistički promet je povoljna epidemiološka situacija koju treba zadržati pod svaku cijenu. „Ako uspijemo zadržati dobru epidemiološku situaciju, imamo šanse da u postojećim okolnostima odradimo odličnu sezonu. No, vidimo što se zbiva u ostalim mediteranskim zemljama, od Portugala, Španjolske i Grčke, i to nam daje razlog za povećanje opreza. Znamo što nam se dogodilo prošle godine i nadamo se da smo na tome nešto naučili budući da nam je sezona naprasno prekinuta 15. kolovoza. Prema iskustvima drugih mediteranskih zemalja, jasno je da su velika okupljanja izvor problema te stoga apeliramo da budemo maksimalno oprezni i, ako treba, restriktivni, sve s ciljem da omogućimo što duže trajanje turističke sezone. Ponovno naprasno prekidanje sezone donijelo bi izrazito loše efekte, s puno težim posljedicama za turistički sektor nego lani“, poručio je direktor HUT-a, Veljko Ostojić.
Zaposlenici hrvatskih hotela procijepljeni su značajno više u odnosu na opću populaciju Hrvatske. Postotak procijepljenosti djelatnika turističkog sektora je izrazito visok, a kod nekih hotelskih kompanija doseže i do 70 posto. Hotelijeri snažno podržavaju sve napore hrvatske Vlade kako bi se povećala procijepljenost stanovništva. Pred nama su udarni turistički vikendi. U zemlji u prosjeku boravi više od 600.000 gostiju (što je više od 100.000 u odnosu na protekli tjedan), zbog čega je potrebno biti još pažljiviji i odgovorniji, kako bi se povoljna epidemiološka situacija održala. Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac istaknula je Dubrovnik kao pozitivan primjer grada u kojem je procijepljeno čak 75 posto turističkih djelatnika.
„Uz dobru procijepljenost i pridržavanje epidemioloških mjera, možemo imati sezonu iznad svih očekivanja. Ne trebamo gledati što drugi rade, ali trebamo vidjeti pozitivne primjere poput Malte, gdje je procijepljenost na oko 72 posto na njihovih pola milijuna stanovnika. To je turistička destinacija i dobar primjer, tako bi i mi trebali“, rekla je ministrica Brnjac.
Direktor Hrvatske turističke zajednice (HTZ) Kristjan Staničić također je pozvao sve na cijepljenje jer je to jedna od garancija zacrtanog cilja – uspješnosti turističke sezone od 60-65 posto u odnosu na rekordnu, pretpandemijsku 2019. godinu. Izjavio je kako su gosti prepoznali Hrvatsku kao sigurnu destinaciju: „Najbitnije je da je Hrvatska i dalje 'zelena', ali valja ju promatrati i u kontekstu konkurenata. Španjolska i Portugal su završili u crvenom, što je upozorenje svima da se drže mjera jer se situacija sutra može promijeniti i kod nas“.
„U Hrvatskoj još nije zavladala svijest o tome da je situacija ozbiljna te da ne možemo biti mirni, gledajući što se događa na Mediteranu. Mi nismo otok, isti uzroci koji se pojavljuju u nama konkurentnim zemljama, mogu se dogoditi i nama, iako turistička sezona zasad ide dobro, prije svega zato što je sektor odradio odličnu pripremu. Stanje rezervacija je jako dobro, no bitno je i dalje nastaviti s cijepljenjem te ne raditi epidemiološke ekscese“, izjavio je Boris Žgomba, predsjednik Udruženja putničkih agencija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Direktor Hrvatske udruge turizma (HUT) Veljko Ostojić komentirao je kako su se djelatnici u turizmu cijepili među prvima: „Od desetak članica Hrvatske udruge turizma, a to je desetak najvećih hotelskih kuća u Hrvatskoj, do sada se cijepilo oko 70 posto zaposlenih. Djelatnici se i dalje cijepe i vjerujem da će stanje iz dana u dan biti sve bolje. Svi znamo o čemu ovisi uspjeh sezone: o cijepljenju i poštivanju propisanih epidemioloških mjera. Hotelijeri će svoj dio posla odraditi, a lani, kada nismo imali cjepivo i kada smo o virusu znali puno manje, nismo imali niti jedan slučaj zaraze u našim komercijalnim objektima“, kazao je Ostojić.
Nacionalni sustav za izdavanje EU digitalnih COVID potvrda radi bez poteškoća – na graničnim prijelazima provjereno je 120.000 potvrda iz 28 država, čime je potvrđena puna interoperabilnost sustava, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Na nacionalnoj razini, prošli je tjedan donesena i odluka o nužnoj epidemiološkoj mjeri obveznog korištenja maski za lice ili medicinskih maski. Glavna novina je da se maske za lice ili medicinske maske ne moraju koristiti u slučajevima kada se na javnim događanjima ili okupljanjima, odnosno u određenom prostoru nalaze samo osobe koje posjeduju EU digitalnu COVID potvrdu.