Ilustracija (Foto arhiv Glasa Istre)
Buking je usporio, ali otkaza gotovo da i nema, piše u četvrtak Večernji list, ističući da Hrvatska ipak dobro kotira, a do izbijanja sukoba buking je bio bolji čak nego 2019.
Optimisti smo. Što nam drugo preostaje? Ovako trenutačno stanje u ime kolega opisuje jedan makarski hotelijer, a nadu u sezonu ne gube ni privatni iznajmljivači koji domeću da su se najviše prorijedile rezervacije iz skandinavskih zemalja, Engleske, Nizozemske i s dalekih tržišta.
Koliko će rat naštetiti sezoni, ovisi o tome kako i koliko će trajati, ali sad je najugroženija predsezona. No, lani i preklani nije je ni bilo, tako da teško može biti lošije.
“U Njemačkoj vlada zabrinutost zbog ratnih zbivanja u Ukrajini, no Hrvatska dobro kotira. Do izbijanja sukoba buking je za našu zemlju bio bolji čak nego 2019. Prema istraživanju ‘Reiseanalyse’, naša zemlja se lani prvi put popela na visoko četvrto mjesto inozemnih destinacija Nijemaca”, kaže Romeo Draghicchio, direktor predstavništva Hrvatske turističke zajednice u Njemačkoj koju ne zaobilazi trend usporavanja rezervacija za ljeto.
“Ali, interes za putovanjima postoji, a Hrvatska je druga po redu najtraženija ljetna destinacija među Austrijancima”, otkriva Branimir Tončinić, direktor HTZ-a u Austriji.
Posljednjih desetak dana nove su se rezervacije prorijedile i u Češkoj. Većina čeka razvoj događaja, ističe Dubravko Miholić, direktor HTZ-a za Češku i Slovačku. Do prvog većeg dolaska turista iz tih zemalja na Jadran ima još dosta vremena pa se svi nadaju da će se situacija uskoro smiriti. Kao i u Poljskoj, gdje su okupirani izbjeglicama, ali, uvjerena je direktorica HTZ-a u toj zemlji Agnieszka Puszczewicz, od putovanja neće odustati kao što nisu ni u vrijeme pandemije.
Pokolebati se na daju ni Britanci, pa dio tamošnjih organizatora putovanja nije ni osjetio usporavanje bukinga za Mediteran. Britance, ističe Darija Reić, direktorica HTZ-a u Britaniji, više brine rast cijena goriva i mogućnost da poskupe i putovanja. Mađari to već osjećaju na svojoj koži.
“Situacija u Ukrajini usporila je rezervacije, a najviše kod online agencija od kojih neke bilježe pad od 40 posto. Potencijalno veća prijetnja putovanjima Mađara u inozemstvo bit će devalvacija mađarske forinte, koja je ovih dana dosegla svoj povijesni minimum. Interes za našom zemljom je velik, no tek treba vidjeti što će biti dalje”, oprezna je Ivana Herceg, direktorica HTZ-a u Mađarskoj.
Sve je na čekanju i tamo odakle su problemi za turizam krenuli. No, i ruski turistički radnici ne gube nadu da će se situacija u dogledno vrijeme stabilizirati. Kako god, domaćini već računaju s tim da će ovo biti još jedna last minute sezona, piše Večernji.
Direktorica Turističke zajednice Pula konstatira da su turistički djelatnici u standby. Ništa još nije upitno, ali sve ovisi kako će se razvijati situacija u Ukrajini. Buking je usporio, vidjet će se kako će biti za Uskrs, rekla je ona.
Za Dnevnik.hr Denis Ivošević, direktorTurističke zajednice Istarske županije izjavio je da se slaže da je buking usporio, no za sada se ne može govoriti o masovnim otkazivanjima, ali on će uvelike ovisiti o tome kako će se razvijati situacija u Ukrajini i Rusiji. Dva posto gostiju koji dolaze u Hrvatsku su iz Rusije i Ukrajine, no rat će utjecati na sve.
- Rekao bih da iz jedne krize izravno ulijećemo u novu. Dodatno je složena situacija i to će biti izazov za sve nas u turizmu. Putovati se hoće - vidimo da je Istra do prije agresije (na Ukrajinu) imala između 10 i 20 posto bolji rezultat bukinga u odnosu na rekordnu 2019. godinu", rekao je.
Nakon rata u Ukrajini buking se znatno usporio, ali otkazivanja nema. "Uskrs će biti pod definicijom last second, a ne last minute", dodao je.
Nova neizvjesna sezona je pred vratima. "Imamo izravni utjecaj agresije, ali i kolateralni utjecaj koji će se dogoditi zbog raznih poskupljenja, vala izbjeglica. Definitivno moramo putovati, a nadamo se da će gorivo biti na raspolaganju po normalnim cijenama", naveo je Ivošević.