Ilustracija (Pexels)
Jeste li ikada bili ljuti na nekoga u isto vrijeme kada ste bili i gladni? Ako jeste, onda ste doživjeli "ljutogladan" osjećaj, a radi se o naglom napadaju razdražljivosti uslijed gladi, prenosi N1.
Ugljikohidrati, proteini i masti razgrađuju se u jednostavne šećere (poput glukoze), aminokiseline i slobodne masne kiseline. Ove hranjive tvari prolaze u krvotok, odakle se distribuiraju u organe i tkiva i koriste se za energiju.
Kako prolazi vrijeme od posljednjeg obroka, količina ovih hranjivih tvari, koje cirkuliraju u krvotoku, počinje opadati. Kada razina glukoze u krvi padne na kritičan nivo, mozak to percipira kao po život opasnu situaciju, piše 24sata.
Vjerojatno ste već primijetili ovisnost vašeg mozga o glukozi. Jednostavne stvari vam mogu postati teške i razina glukoze u krvi padne. Na primjer, nećete se moći koncentrirati, griješit ćete u banalnim situacijama ili ćete početi razgovarati nepovezano i zbrkano.
Osim toga – postat ćete razdražljivi i mrzovoljni. Sve će vam smetati. I iako vam nitko ništa nije skrivio potpuno neočekivano ćete se "iskaliti" na prvom čovjeku do vas – mužu, ženi, kolegi ili djeci.
Kada razina glukoze u krvi padne na donju granicu, mozak određenim organima naređuje da sintetiziraju hormone koji je povećavaju. Jedan od tih hormona je i adrenalin, hormon stresa, koji se otpušta u krvotok u svim stresnim situacijama.
Drugi razlog zašto je glad povezana s ljutnjom je to što su oboje kontrolirani istim genima. Jedan takav gen je neuropeptid Y, koji se oslobađa kad smo gladni. Taj neuropeptid djeluje na različite receptore u mozgu, uključujući i onaj zvan Y1 receptor.
Osim što kontroliraju glad, neuropeptid Y i receptor Y1 reguliraju i ljutnju i agresiju. U skladu s tim, ljudi s visokom razinom neuropeptida Y u svojoj cerebrospinalnoj tekućini, također pokazuju i visoku razinu impulsa agresivnosti.
Kao što vidite, postoji nekoliko razloga zbog kojih možete biti ljuti kada ste gladni. Iako mnogi fizički čimbenici doprinose "ljutogladnom" osjećaju, psihosocijalni čimbenici također igraju ulogu. Kultura može, na primjer, utjecati na način izražavanja agresije – direktnu ili indirektnu.
Najlakši način da izbjegnete glad popraćenu ljutnjom je da preduhitrite taj osjećaj, prenosi Bright Side. Pokušajte razmišljati na vrijeme o svojim obrocima. Iako možda glad želite zadovoljiti brzim namirnicama poput čokolade ili čipsa, takve namirnice vas neće zasititi, odnosno vrlo brzo ćete opet postati "ljutogladni".
Stoga razmislite o prirodnim namirnicama, bogatim hranjivim sastojcima, koji pomažu u zadovoljavanju gladi što je duže moguće. Radije pojedite bananu ili kreker dok se ne "bacite" na nešto konkretno.