(Snimio Amel Emrić)
Donja Jablanica najviše je stradala u katastrofalnim poplavama u BiH, u kojima je poginulo barem 20 ljudi. Šteta je ogromna, a kako prenosi Klix.ba, udruge i mještani tvrde da se dio krivice za ovako apokaliptične prizore u inače pitoresknom mjestu može pripisati i obližnjem kamenolomu.
U naselje je, naime, udarilo nekoliko tisuća tona kamenja iz kamenoloma. Prema riječima ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, kamenolom je stvorio branu, a voda je onda otišla u dolinu u kojoj se nalazi 20 kuća.
“Velik je broj žrtava”, ističe Konaković.
Udruga Eko Akcija postavlja pitanje je li gradnja kamenoloma koji se nalazi blizu Donje Jablanice višestruko uvećala broj žrtava i štetu.
“U šumi iznad Donje Jablanice, nakon rata je otvoren kamenolom, koji se nakon sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje”, naveli su.
Mještani koji su razgovarali sa spasiocima tvrde da je uzrok kamenolom i da su na to ranije upozoravali.
Ono što se definitivno može vidjeti iz brojnih snimki, piše Klix.ba, jest da je odron zaista krenuo jednim dijelom upravo iz pravca kamenoloma te su na ovom pravcu zatrpani brojni objekti.
Uslijed radova u ovom kamenolomu, a koji su se odvijali i još prije rata, kvaliteta tla na ovom području svakako je narušena, a velike količine oborina dodatno su doprinijele problemima.
Mještani su tokom dana također izjavili kako je i sam rad ovog kamenoloma upitan s obzirom da, kako ističu, ne posjeduje sve adekvatne dozvole.
Kako podsjeća Klix.ba, kamenolomi su i ranije pravili probleme širom BiH, a u travnju ove godine kamenolom u mjestu Bijela sjeverno od Mostara doveo je i do odrona zemlje koje se dogodilo nakon miniranja.
Stanovnici su također godinama apelirali na vlasti da poduzmu neophodne korake u vezi s radom kamenoloma.
Kamenolomi, koji se sve češće otvaraju na području Bosne i Hercegovine, često dovode i do odrona na cestama te ugrožavanja siurnosti prometa, s obzirom na to da uslijed miniranja te dolaska teške mehanizacije dolazi i do oštećenja lokalnih te magistralnih prometnica.