Povodom Svjetskog dana životinja danas su u more vraćene tri rehabilitirane morske kornjače: Čiko, Maya i Alen. Povratak u more odvio se na plaži kod svjetionika na Verudeli, a događaj koji predstavlja pravu atrakciju za građane i ovog su puta popratili brojni znatiželjnici te među njima ponajviše djeca. Kornjače uvijek pobude interes, a vrhuncu njihova oporavka, povratku u more, mnogi žele i osobno svjedočiti.
U trenutku povratka u more, sretne kornjače tek započinju svoj put u domu iz kojeg su zbog različitih povreda i problema, privremeno izuzete. Za oporavak kornjača zaslužni su djelatnici Aquariuma Pula koji s puno ljubavi i pažnje pristupaju ovim jedinkama, a ovom su prilikom i strpljivo odgovarali na pitanja.
Čiko, glavata želva, teška je 27.7 kg i dužine oklopa 64 cm.
- Pronađena je 23. studenog 2023. godine kako pluta u uvali Sali na Dugom otoku. Čiku su ozljede sanirane u veterinarskoj ambulanti u Zadru, te nekoliko dana kasnije - 28. studenog, stiže u naš Centar. Zbog visokog stupnja neuhranjenosti, problemom s plovnošću i ozljedama glave i oklopa, smješta se u jedinicu intenzivne njege te stavlja na terapiju antibioticima. Nakon višemjesečnog oporavka, postignuta je normalna plovnost te je Čiko uspješno zaronio na dno bazena. Ljetnu rehabilitaciju proveo je u NP Brijuni gdje je stekao kondiciju za povratak u prirodu, ispričala je Tamara Sović Čalić, viša stručna suradnica u Aquariumu Pula.
Inače, za Čika se pouzdano ne zna spol, a poznato je da je ova kornjača stara nekih 15-ak godina i zbog težina svojih ozljeda najduže je boravila u oporavilištu. Ime je dobila po starosjediocu Telašćice, mjesta gdje je i nađena. Najčešće spolne karakteristike mužjaka su dugi rep, a kako Čiko ima kratak rep, vrlo je vjerojatno da je riječ o ženki, međutim svoju će spolnu zrelost dostići kroz desetak godina.
Za razliku od Čika, Maya je nešto mlađa glavata želva, stara oko sedam godina, teška 7.6 kg i dužine oklopa 40 cm. Pronađena je 4. lipnja 2024. godine kako pluta na površini mora uz otočić Banjol kod Rovinja, a uočila ju je posada broda Mayan Queen IV. Kornjača je progutala udicu, a iz usta je virio ribarski najlon duljine 30-ak cm.
- Brzom reakcije posade i ronioca Andija Marovića s Visa koji je Mayu i dovezao k nama, odmah je pregledana i napravljen je RTG kako si se utvrdila točna pozicija udice. Budući da se udica nalazila visoko u jednjaku, izvadili smo je kroz usta, opisala je Sović Čalić.
Treća puštena kornjača, Alen, dobila je ime po čovjeku koji ju je spasio, uzevši je iz mora, a upravo ju je on i vratio ponovo u more. Riječ je o glavatoj želvi, staroj oko sedam godina, kao i Maya, a teškoj 7.2 kg i dužine oklopa 43 cm. Pronađena je 3. kolovoza 2024. kako pluta na površini mora kod Rovinja. Po dolasku u Centar, Alen je pregledan i očišćen te je ustanovljen blagi poremećaj plovnosti i neuhranjenosti.
Sve jedinke su markirane zbog slučaja da ih netko u budućnosti pronađe s nekom od ozljeda ili ulovljene u ribarskoj mreži. Naime, po broju markice se može ustanoviti iz kojeg je Centra ta kornjača došla, ali i njena "povijest bolesti". U pulskom Centru za oporavak morskih kornjača trenutno je ostala još jedna kornjača - Minja.
Ona je došla krajem mjeseca rujna, a pronađena je u okolici Pule. Došla je s blagim poremećajem plovnosti i s nešto starijom ozljedom oklopa, koja nije zarasla te se ona trenutno sanira i sigurno će se uskoro pridružiti svojoj vrsti u morskim prostranstvima.