Prizor iz predstave (Dragana Udovičić)
Ponekad se traži metafora u značenju, u smislu naslova određene predstave ili filma. Što je to autor htio reći, što je htio dublje predstaviti. No, "Ružni, prljavi, zli" su upravo takvi, kao i protagonisti - i doslovno, i na prvi pogled, i metaforički. U sastavu Festivala RUTA Grupe Triglav/Regionalne unije teatara na Malom Brijunu izvedena je predstava "Ružni, prljavi, zli" u režiji Lenke Udovički prema tekstu Slobodana Obradovića, po motivima filma Ettorea Scole, a riječ je o produkciji koju potpisuje Beogradsko dramsko pozorište.
Sjajan Ozren Grabarić
Sjajni glumci uprizorili su ovu grotesku prikazavši ljude s krajnje margine, koji su svedeni na puko preživljavanje, a koji se uvijek na podli način pokušavaju domoći nekog blagostanja, nekog nazovimo "bogatstva", gdje općeljudske vrijednosti ne vrijede a ma baš ništa. Taj dio, taj prikaz beskrupuloznosti i zločestoće u širem smislu je atemporalan, i uvijek može korespondirati s aktualnim trenutkom u svim mjesnim i vremenskim odrednicama.
Sjajan Ozren Grabarić odmah priziva u sjećanje legendarnog talijanskog glumca Nina Manfredija koji je u filmu Ettorea Scole tumačio glavnu ulogu, onu Giacinta. Film je nastao 1976. godine i tada je dobio nagradu u Cannesu za najbolju režiju. Zanimljivo je napomenuti da je prvu recenziju filma napisao poznati talijanski književnik Alberto Moravia, koji je istaknuo da je upravo insistiranje na nekim odvratnim detaljima moglo tada ukazivati i na rađanje nove "estetike" unutar talijanske kinematografije sedamdesetih godina prošloga stoljeća.
Naime ti ružni, prljavi i zli likovi su takvi, svojim postupcima, mentalitetom, razmišljanjima, a u trenutcima kada se čini da je toga malo previše, tih "naturalističkih" detalja, valja se podsjetiti da je toga puno i u samome filmu, iako predstava nije posve identična filmu, što se niti ne očekuje, no prenosi njegove najbitnije trenutke i daje opis protagonista, mjesta radnje i društvenog konteksta samoga nastajanja.
Prateći priču brojne obitelji koja životari u pretrpanoj straćari na rubu grada i rubu kriminala, predstava prikazuje i prezentira galeriju autentičnih likova koju predvodi otac Giacinto, koji je zbog gubitka oka dobio od osiguranja milijun tadašnjih lira koji ne želi podijeliti s ostalim članovima svoje obitelji. A obitelj "sjajna" da sjajnija ne može biti - lopovi, prevaranti, promiskuitetni. Sve se zakomplicira kada Giacinto u kuću dovede ljubavnicu, i sve četiri generacije obitelji se udružuju kako bi ga kaznile.
Humor i lucidnost
Tu ima i crnog humora, i morbidnosti, lucidnosti, gdje je gramzivost svojevrsni lajtmotiv, ali i metafora društva. Cjelokupna predstava vrlo dobro funkcionira kao cjelina, u nekim prijelazima možda je malo prenaglašeno prikazano to društvo s njihovim problemima, možda s previše "detalja", ali s druge strane, taj je svijet, koji prikazuje i ova predstava i Scolin film morbidan, zastrašujući, ali i s nekog aspekta lucidan.
Cjelokupna ekipa vrlo dobro funkcionira, to je i skupna predstava gdje svaki pojedinac uspijeva dati najbolje od sebe pri tkanju ovoga mozaika. Ostali protagonisti su Aleksandar Vučković, Aleksandar Jovanović, Vanja Nenadić, Iva Ilinčić i drugi.
U Scolinom filmu, osim Manfredija u glavnoj ulozi, nisu glumila toliko poznata imena široj publici, no svi su i više nego dobro funkcionirali, jer to je djelo gdje i najmanja uloga ima svoju težinu pri kreiranju cjelokupnog ostvarenja.
Zanimljivo je spomenuti da dio predstave čini i provjeren Ulyssesov tim, od kostimografkinje Bjanke Adžić Ursulov, autora glazbe Nigela Osbornea, do suradnika za scenski pokret Staše Zurovca. U filmskom originalu glazbu potpisuje čuveni Armando Trovajoli, koji je uglazbio gotovo cijeli filmski opus Ettorea Scole.
Prije početka predstave aplauzom je publika odala počast Milanu Lani Gutoviću, nezaboravnom glumcu koji je preminuo upravo toga dana u beogradskoj bolnici.