(Neven LAZAREVIĆ)
Usluge smještaja u Istri nude četiri doma za starije čiji je osnivač Istarska županija, tri doma čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave (Buzet, Poreč i Umag) i 14 privatnih, odnosno obiteljskih domova, čiji su osnivači trgovačka društva, saznajemo od županijskog Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb.
Ukupni smještajni kapacitet svih domova u Istarskoj županiji je 1.030 mjesta, od čega u onima u kojima je osnivač županija ima mjesta za 522 korisnika, u gradskim domovima 231 korisnik, a u privatnim domovima još 277 korisnika.
Dogradnja u Rovinju
- Podsjećamo da je u tijeku projekt dogradnje Doma za starije osobe "Domenico Pergolis" u Rovinju, odnosno njegovo opremanje. Početkom rada dograđenog objekta smještajni kapacitet domova kojima je osnivač Istarska županija povećat će se za 41 mjesto, kažu iz županijskog odjela. Vrijeme čekanja na smještaj u domove za starije osobe kojima je osnivač Istarska županija ovisi o potrebama korisnika, prioritetima i vrsti smještaja. U Domu za starije osobe u Novigradu na smještaj se čeka od jedne do četiri godine, u Domu za starije osobe u Raši od dvije do tri godine, u Domu za starije osobe u Rovinju od pet do osam godina.
Korisnici koji imaju ispunjene određene uvjete čekaju manje, pa tako primjerice u pulskom Domu za starije osobe "Alfredo Štiglić" prioritetni smještaj mogu ostvariti hrvatski branitelji, korisnici usluge boravka nakon tri godine neprekidnog korištenja usluge, korisnici usluge pomoći u kući nakon dvije godine, a palijativni bolesnici uz adekvatnu potvrdu palijativnog tima mogu ostvariti uslugu smještaja po slobodnom kapacitetu. Dom za starije osobe "Alfredo Štiglić" Pula s liste čekanja trenutno prima na smještaj zamolbe iz travnja 2010. godine. Zanimalo nas je koliko se kreće cijena boravka u javnim staračkim domovima?
Najniža cijena 2.725 kuna
- Najniža prosječna cijena smještaja u domovima za starije osobe kojima je osnivač Istarska županija iznosi 2.725 kuna, a najviša prosječna cijena 3.235 kuna, odgovaraju iz županijskog odjela.
Na pitanje tko provodi nadzor domova i koliko često, odgovaraju da u domovima za starije osobe kojima je osnivač Istarska županija, nadležno Ministarstvo (za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku op.n.) provodi redovne inspekcijske nadzore, a povremeno se provode izvanredni i kontrolni inspekcijski nadzori. Redovni nadzor provodi se u skladu s godišnjim planom nadzora koje donosi ministar nadležan za socijalnu skrb. Izvanredni nadzor se provodi povodom zahtjeva drugih državnih tijela, prigovora pravnih i fizičkih osoba ili u slučaju saznanja o nekim važnim činjenicama zbog kojih je opravdano provođenje nadzora.
Nadalje, nadzore provode i druga nadležna tijela: inspekcijski nadzori za vatrodojavu, sanitarna inspekcija, ispravnost instalacija, HACCP sustav i slično.
- Redovni nadzor provodi se svakih 5, 6 godina. Posljednji inspekcijski nadzor proveden je u Istarskoj županiji prije dva mjeseca u Domu za starije osobe "Domenico Pergolis" u Rovinju, kažu u Županiji.
Na pitanje koliki je broj obiteljskih privatnih domova iz županije odgovaraju da je odobrenje za pružanje usluga smještaja za starije osobe županija izdala za devet obiteljskih domova i četiri doma kojim upravljaju trgovačka društva.
Za otvaranje privatnih staračkih domova nužno je ispuniti minimalne uvjete za pružanje socijalnih usluga starijim osobama koji su propisani Pravilnikom o minimalnim uvjetima za pružanje socijalnih usluga (prostor, oprema i potreban broj stručnih radnika).
- Za nadzor nad domovima nadležno je ministarstvo i županija tu nema zakonske obveze, kao ni mogućnosti za nadzor. Usprkos tome, kontinuirano razvijamo suradnju i pružamo podršku projektima kojima se podiže kvaliteta usluga za starije osobe u obiteljskim (privatnim) domovima. Tako primjerice Istarska županija sufinancira provedbu projekta "Prevencija širenja multirezistentnih bakterija u domovima za starije osobe", kroz koji se provodi edukacija zdravstvenog osoblja i osoblja uključenog u njegu korisnika u prevenciji infekcija u domovima. Projekt provodi Opća bolnica Pula, napominju iz županijskog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb.
Više nadzora zbog pritužbi
Kontaktirali smo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku čiji se odgovori o broju domova ne slažu u potpunosti s onima županije.
Oni kažu da u Istri djeluju četiri županijska doma (isti odgovor kao županija), ali navode i četiri "doma drugih osnivača" za razliku od županije koja kaže da postoje još tri gradska doma.
- Inspekcijski nadzor nad radom svih domova i drugih pružatelja usluga za starije i nemoćne osobe provodi Služba za inspekcijski nadzor ustrojena pri našem ministarstvu. Redovni se nadzori provode prema godišnjem planu, dok se izvanredni nadzori provode prema pritužbama i predstavkama građana i drugih pravnih i fizičkih osoba (koje su u porastu). Kontrolni nadzori su nešto manje zastupljeni zbog većeg broja izvanrednih nadzora, napominju iz nadležnog ministarstva. Potvrđuju da prema evidenciji fizičkih osoba koje profesionalno pružaju socijalne usluge na dan 13. siječnja 2020. godine na području Istarske županije djeluje 14 pružatelja usluga smještaja za starije osobe (obiteljski domovi) te pet pružatelja usluga koji nisu osnovani kao ustanove.