PAZIN: OSNOVANA UDRUGA PROIZVOĐAČA ISTARSKOG ČEŠNJAKA

Starinski crveni češnjak je istarsko bijelo zlato


"Naš starinski češnjak je istarsko bijelo zlato, čuvali smo ga generacijama i ne damo ga", nadahnuto je i emotivno sažeo u jednu rečenicu smisao i ciljeve osnivanja Udruge proizvođača istarskog češnjaka njen novoizabrani predsjednik Renco Stranić iz Lindara. Na osnivačkoj skupštini u Pazinu udruzi je pristupilo 16 članova osnivača iz svih krajeva Istre. Tako je inicijativa pokrenuta prije desetak dana vrlo brzo provedena u djelo, a pred novoosnovanom udrugom sada je zadatak pokretanje službenog postupka zaštite istarskog češnjaka kao proizvoda s oznakom izvornosti ili geografskog podrijetla.

Pokretač inicijative da se zaštite istarski autohtoni češnjak i luk, eurozastupnik Ivan Jakovčić, naglasio je kako se istarski crveni češnjak svojom kvalitetom i svojstvima razlikuje od drugih sorti, te kako bi njegova zaštita pomogla da istarski poljoprivrednici bolje žive od plodova svoje zemlje. Kao primjer je naveo cijene na tržnici u Strasbourgu, gdje se "bezimene" sorte češnjaka prodaju po euro i pol za kilogram, ali zaštićene francuske sorte koštaju 4,5 eura. Europa počinje s malo više pažnje gledati na svoj češnjak, pa će se tako 10. travnja u Europskom parlamentu održati skup o važnosti češnjaka u europskoj gastronomskoj kulturi, na koji je Jakovčić pozvao i istarske proizvođače.

Županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan je poručio proizvođačima kako je češnjak još jedan proizvod važan za istarsku poljoprivredu pa će stoga Županija pomoći proizvođačima u njegovu brendiranju. Direktor AZRRI-ja Igor Merlić obećao je pomoć i u plasmanu, pogotovo u okolnostima kada istarske turističke tvrtke na zahtjev svojih gostiju sve više naručuju lokalne autohtone proizvode, a pazinski gradonačelnik Renato Krulčić rekao je da pomoć u povećanju proizvodnje može pružiti i lokalna samouprava na koju su upravo usvojenim zakonom prenijete ovlasti u raspolaganju državnim poljoprivrednim zemljištem.

Dobrobiti koje mogu proizaći iz osnivanja udruge i od zaštite istarskog češnjaka pobliže je objasnila Blanka Sinčić Pulić iz županijskog Odjela za poljoprivredu, rekavši da udruga može raditi na stvaranju prepoznatljivog brenda istarskog češnjaka, te pomoći svojim članovima da povećaju proizvodnju, da povećaju kvalitetu svoga proizvoda, da se umreže sa znanstveno-istraživačkim institucijama te da povoljnije nabavljaju sadni materijal, repromaterijal i opremu. Istraživanja Europske komisije potvrđuju da se proizvodi s oznakama zaštite prodaju u prosjeku po 2,3 puta većoj cijeni nego isti proizvodi bez oznaka. K tome, sa zaštićenim proizvodima proizvođači su zaštićeni od tržišnih malverzacija, a potrošači imaju jamstvo kvalitete i podrijetla.

Na kraju skupštine Jakovčiću je kao inicijatoru ove zamisli poklonjena rešta domaćeg češnjaka, a najstariji istarski uzgajivač istarskog češnjaka kojega ostali članovi smatraju nazaslužnijim za očuvanje ove sorte kroz minula desetljeća, 86-godišnji Enriko Bulić iz sela Benići kraj Svete Katarine, proglašen je počasnim članom Udruge proizvođača istarskog češnjaka. (Davor ŠIŠOVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter