ŠVEĐANIN NA SUDU 14 GODINA

U HRVATSKOJ VIŠE NIKOME NE VJERUJE Ostao bez kuće u Ližnjanu i 2,3 milijuna kuna 


"U Hrvatskoj više nikome ne vjerujem. Ovdje ništa ne funkcionira po propisima. Ova država je kao crna Afrika", ovim riječima započeo je naš telefonski razgovor Stig Christer Rundqvist iz švedskog grada Dannike koji je još 2003. godine kupio kuću u Ližnjanu bez koje je ostao u sudskoj trakavici dugoj 14 godina. Da bi vratio barem polovicu vlasništva, mora se ponovno sporiti. Naime, 10. travnja Županijski sud u Puli pravomoćnom je presudom uvažio njegovu žalbu i proglasio nedopuštenom ovrhu nad polovicom kuće koju je naložio pulski Općinski sud. Iako mu ova presuda ide u korist, Rundqvist nije siguran koji će biti njegovi daljnji koraci. Nešto će, veli, učiniti, no još ne zna što budući da je u kupnju i uređenje kuće te sudski proces u 14 godina potrošio 305 tisuća eura, odnosno 2,3 milijuna kuna.

Njemica se uselila

Kuću je, veli, kupio od njemačkog državljanina za 140 tisuća eura, a budući da je bila u roh bau fazi, u uređenje je uložio još 140 tisuća eura. No, nekoliko mjeseci kasnije iskrsnuo je problem. Bivša Nijemčeva supruga tvrdila je da joj pripada polovica kuće, do koje je uspjela doći sudskim putem. Rundqvist je na Općinskom sudu podigao tužbu protiv njemačkih supružnika, tvrdeći da je jedini vlasnik kuće, no osmogodišnji spor nije dobio. Sud je istom presudom naložio Nijemcu da isplati Rundqvistu 532.750 kuna na ime naknade štete, zajedno s pripadajućim kamatama. Taj dio presude postao je pravomoćan jer nije pobijan žalbom.

- Prilično sam siguran da je netko potplatio sud, nije postojao nijedan drugi razlog da bivša supruga dođe do kuće. Nijemac je morao platiti sudski trošak od 30.000 eura, a budući da to nije učinio, sud je ponudio drugi dio kuće na prodaju. Rekli smo OK, ići ćemo u proces i platiti kuću drugi put, objašnjava Rundqvist. Neovisno o njegovoj želji, i drugi dio kuće preuzela je Njemica, uselila se u kuću i promijenila brave.

Rundqvistu nije jasno na koji je način Njemica došla do kuće koju je on u potpunosti platio, za što posjeduje urednu dokumentaciju.

- Na sudskoj raspravi pokazao sam ugovor koji sam ovjerio kod javnog bilježnika, pregledali su ugovor i rekli da je sve u redu. Prodavatelj je imao pravo prodati kuću, a ja sam je imao pravo kupiti. Potvrđeno je da sam isplatio cjelokupan ugovoreni iznos, ja sam naveden kao vlasnik, imam predugovor i ugovor. Pitali su i bivšu ženu i ona je rekla da zna da sam ja kupio kuću. Imala je sve dokaze, podsjeća Rundqvist.

Nova presuda

Prije nego što se upustio u kupnju, raspitao se, veli, kod pulske javne bilježnice Nansi Kopić može li to učiniti kao švedski državljanin. Kaže da mu je Kopić kazala da je s nekretninom sve u redu i da je može kupiti. Ona pak u pisanoj izjavi odgovara da je sve što je obavljeno u njenom uredu bilo u skladu sa zakonom.

Županijski je sud spomenutom nepravomoćnom presudom od 10. travnja ove godine prihvatio Rundqvistovu žalbu te preinačio presudu Općinskog suda, proglasivši nedopuštenom ovrhu na suvlasničkom, polovičnom dijelu tuženog Nijemca. Tuženicima, bivšem bračnom paru, naloženo je da nadoknade parnične troškove u iznosu od 33.509 kuna.

Ova presuda, međutim, ne znači da Rundqvist odmah može useliti u svoju kuću: odvjetnica mu je objasnila da mora iznova pokrenuti cjelokupan spor kako bi ostvario svoje pravo.

Stig Christer Rundqvist i njegova supruga u spornu su kuću uložili cjelokupnu životnu ušteđevinu, a ovaj apsurdan slučaj prenijela je i nacionalna švedska televizija u središnjem informativnom dnevniku Aktuellt.

U dugogodišnjem sudskom procesu Šveđanin je angažirao više odvjetnika. Zanimljivo je obrazloženje riječkog odvjetnika Sanjina Jurmića.

- Rundqvist je u startu napravio kardinalnu grešku jer je krenuo ulagati značajna sredstva u kuću iako je potpisao samo predugovor s prijašnjim vlasnikom, njemačkim državljaninom. Puno je vremena proteklo do trenutka kad je Rundqvist sklopio kupoprodajni ugovor, a u međuvremenu se pojavila bivša Nijemčeva supruga koja je sudski zatražila polovicu vlasništva, veli Jurmić. Smatra da je Šveđanina netko pogrešno savjetovao jer nije smio ulagati prije zaključenja kupoprodajnog ugovora.

Više opreza

- Pri zaključenju kupoprodajnog ugovora treba biti vrlo oprezan. Ukoliko je na nekretninu uknjižen samo jedan supružnik, onda treba dobaviti suglasnost drugog supružnika da se ne bi dogodilo upravo ovo što jest. Ukoliko te suglasnosti nema, drugi supružnik može sudskim putem zatražiti proglašenje ništetnosti ugovora, kaže Jurmić. Takvih primjera ima puno, veli naš sugovornik, te navodi slučaj u kojem je supruga prodala kuću nakon što je muž pomorac isplovio. Nakon što se vratio doma, imao je što vidjeti: druge vlasnike u kući. Podigao je tužbu radi utvrđivanja ništetnosti ugovora i dobio pola kuće. Apsurdno, muž je postao suvlasnik kuće zajedno s novim stanarima koji su pak, da bi dobili polovicu novca natrag, morali tužiti ženu. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter